Postimet më të fundit

MUSSO I FUNDIT E KA ME NE!
Këto ditë, në mediet më të mëdha të botës frankofone, po bëhet paraqitja e romanit të fundit të Guillaume Musso-s,[...]
BINDJE DHE VËRTETËSI
Te një ofertë librash të përdorur afër Parkut Rinia në Tiranë më zuri syri Historinë e PPSH, në disa gjuhë[...]
NJË DISKUTIM LINGUISTIK I LIRISË SË FJALËS (II)
Pushtetin e vet mbi qytetarët, shteti totalitar e realizon jo vetëm drejtpërdrejt, por edhe duke ndërhyrë në sistemet e produksionit[...]
SHURDHIMI I NJË KOMUNITETI DISKURSIV
Nga Tomor Plangarica     Kujtesa historike si mundësi e shërimit të plagëve sociale Vjen një kohë kur plagët sociale të bartura[...]
1X10: PËRÇMIMI
Titulli: Përçmimi Autori: Alberto Moravia Shqipëroi: Aida Baro Botime Pegi (2019) Përgatiti për Peizazhe të Fjalës: Aida Baro   1. Gjatë[...]
CODEX CALIXTINUS
Ata që kuturisin të nisen më këmbë drejt katedrales së Santiagos në Spanjë, nuk është se gjithë kohën mendojnë çastin[...]
BEKIM SHELBA FILLON JETËN PAS VDEKJES
Nga Mustafa Nano [Më poshtë ju sjellim një pasazh nga romani i Mustafa Nanos “Lamtumirë babá”, botuar nga UET Press.[...]
Media e kapur – Ç’e do Shqipëria molotovin?
Kush e ka kapur median? Si? Pse nuk kanë më frikë të gënjejnë? Pse i venë shqiptarët kundër njëri-tjetrit? A[...]
NGA FILMI TE PSEUDO-KUJTESA
Duke lexuar një ese për mendimin leninist (Leninthink, nga Gary Saul Morson), vura re jo pa u habitur se po[...]
MITINGJE LETRARE
nga Anna Shkreli Falë një mpleksjeje rastësish sikundër qenë promovimet e dy librave e deri te aktivitetet e ndryshme që[...]
NJË WORKSHOP PATRIOTIK
tregim nga Arben Dedja Në fillim kujtova se njerëzit qenë mbledhur te streha e Muzeut për arsye të shiut, por[...]
XNGLXSH
Dy shembuj të freskët, për të ilustruar efektet e korrektesës politike në anglishten amerikane. Një udhëzim i sapo-lëshuar i Komisionit[...]
FJALA QË LËNDON
Te një op-ed në kanalin e lajmeve RT (Belittling of language…*), Sophia Narwitz tërheq vëmendjen për censurën leksikore të imponuar,[...]
VARGJE TË PANJOHURA TË CHARLES BAUDELAIRE
Pas dy javësh, më 22 nëntor, shtëpia e ankandeve Art Valorem do të nxjerrë në shitje te Hotel Drouot, Paris,[...]
NJË DISKUTIM LINGUISTIK I LIRISË SË FJALËS (I)
Kujt merret me çështje të lirisë së fjalës, herët a vonë do t’i duhet të ftillojë, me vete dhe pastaj[...]
CUBA LIBRE
shënime udhëtimi nga Ajkuna Dakli Nuk duhet shumë kohë që ky vend të më kujtojë vendin tim. Sapo shoh aeroportin[...]
Kazuo Ishiguro, një nobelist, personazhet e së cilit janë të zënë në kurthin mes botëve
Dwight Garner, New York Times Kur Saul Bellow fitoi çmimin Nobel në Letërsi më 1976, ai komentoi se “fëmija brenda[...]
TË BËSH MIRË DHE SI
Një bisedë u zgjerua, te profili im në Facebook, në vazhdim – nuk po them përgjigje – të një pyetjeje[...]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Scroll to Top