Postimet më të fundit

Në gjurmët e një kërcënimi të dikurshëm për Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Prof. dr. Eshref YMERI   NË GJURMËT E NJË KËRCËNIMI TË DIKURSHËM PËR SHTETET E BASHKUARA TË AMERIKËS Eshref Ymeri[...]
NJË VOTË NJË PLUMB: FESTA E GJYQIT POPULLOR (II)
(vijim) Tek Testaments Betrayed Kundera flet për kulturën dhe për testamentet e tradhtuara. Por institucionet e përshkruara prej tij, të[...]
Hasan Tahsini, iluministi që i priu zbatimit të idesë kombëtare
Ahmet MEHMETI*   HASAN TAHSINI, ILUMINISTI QË I PRIU ZBATIMIT TË IDESË KOMBËTARE Hoxhë Hasan Tahsini Një komb krenohet me[...]
Abetarja e gjuhës shqipe me alfabet Osman
Fahri AVDIJA   ABETARJA E GJUHËS SHQIPE ME ALFABET OSMAN Gjuha shqipe nuk kishte një alfabet të njësuar, kështu që[...]
VESHJA KOPILESHJA
Garry Kasparov-i nuk ka qenë i vetmi kampion bote në shah, që ka vizituar Shqipërinë: shumë vjet para tij, ka[...]
Hoxha erudit i Malësisë së Tetovës Molla Jahja i Shipkovicës
Hafiz Metin IZETI   Hoxha erudit i Malësisë së Tetovës Molla Jahja i Shipkovicës Që në vitet e para si[...]
TELEVIZORËT E HERSHËM
Televizorët e parë filluan të hyjnë në Shqipëri në vitet 1960; ne patëm blerë në dyqanin me valutë një aparat[...]
Meraku i një patrioti dhe hija e varrezave greke
Nuri DRAGOJ   MERAKU I NJË PATRIOTI DHE HIJA E VARREZAVE GREKE (Prof. Dr. Eshref Ymeri, intelektuali që rri pa[...]
NJË VOTË NJË PLUMB: FESTA E GJYQIT POPULLOR (I)
Këto javët e fundit u jam kthyer disa herë, te Peizazhet, shkeljeve të privatësisë së individit në Shqipëri, nga shteti[...]
Përhapja e Islamit në Bosnje dhe Hercegovinë
Nexhat IBRAHIMI   PËRHAPJA E ISLAMIT NË BOSNJE DHE HERCEGOVINË Nexhat Ibrahimi 1. Shqyrtime hyrëse Edhe në Bosnjë dhe Hercegovinë,[...]
LEKSIK I UDHËKRYQEVE
KAPELË është huazim i ri nga italishtja CAPPELLO, e cila nga ana e vet është vazhdim i një latinishteje të[...]
Vexhi Buharaja – figurë e ndritur (Bashkëbisedim me vajzën e tij, Ferial Buharaja)
Në 95 vjetorin e lindjes së një prej figurave të ndritur të mbarë Kombit Shqiptar, Vexhi Buharaja (Vexhi Buharaja nuk[...]
Maturantë, zgjidhni tregun e 2025-ës, jo arsimin e 2019-ës
Koha e zgjedhjes universitare: Do bëhem arkitekt, apo jurist? Diplomat, apo kirurg? Rreth 35 mijë studentë futen në vit të[...]
TEZA PËR TREGIMIN
nga Ricardo Piglia* Në shënimet e veta të shkrimtarit, Çehovi tregon këtë histori: “Një tip, në Montecarlo, shkon në kazino,[...]
Orientalizmat në leksikun e Gjakovës
Naim BERISHA*   ORIENTALIZMAT NË LEKSIKUN E GJAKOVËS   Orientalizmat si një dukuri e mbarë gjuhëve ballkanike kanë zënë vendin[...]
Mbi gramatikën e persishtes të Naim Frashërit
Dr. Abdullah REXHEPI   MBI GRAMATIKËN E PERSISHTES TË NAIM FRASHËRIT[1] Abdullah Rexhepi Naim Frashëri ishte njohës i shkëlqyeshëm i[...]
SHKALLËT
tregim nga Ajkuna Dakli Përpiqem të vrapoj ca më shpejt po çanta që më përplaset në kërcinj më pengon. Jam[...]
Tradhtia në krye të Kosovës
Prof. dr. Eshref YMERI   TRADHTIA NË KRYE TË KOSOVËS Eshref Ymeri Të nderuar lexues, Pas deklaratave të fundit antikombëtare[...]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.