Media e lirë

TRIPTIK

Andi M., me të cilin u ndesha mbrëmë natën – Tirana gjithnjë t’i dhuron këto takime të rastit – më tregoi për një fshat në Jug të Shqipërisë, të ndërtuar mu në zgrip të humnerës, ku fëmijët i lidhin pas një peme ose një shtylle kur janë fare të mitur, ose derisa të mësohen të …

TRIPTIK Read More »

Një falënderim dhe një thirrje për gjeneratën ‘90

Gjergj Erebara Kur ju lindët, Shqipëria qe në gjendjen më të tmerrshme shpirtërore që mund të ketë qenë ndonjëherë. Varfëria nuk mund t’ju shqetësonte ju në atë kohë, siç vriste shpirtin e gjeneratës ’70, apo edhe gjeneratës sime, por vetë varfëria materiale e atyre viteve qe vetëm një pjesë shumë e vockël e problemit. Ne …

Një falënderim dhe një thirrje për gjeneratën ‘90 Read More »

Protesta e kryqëzuar

Katërcipërisht të ndryshme mendimet rreth protestës. U quajt “Pranvera shqiptare” në njërin krah, e “turmë histerike” në krahun tjetër. Në protestë dolën të frikësuarit, të keq-informuarit, votuesit që kërkonin garanci për jetën. Kruqëzimin e bënë si zakonisht ata, lordët, padronët e politikës, të medias e të shoqërisë civile që në fakt, janë humbësit më të …

Protesta e kryqëzuar Read More »

TEKNOLOGJIA MIMETIZUESE

Teknologjia përbën progres për njerëzimin? Aparaturat moderne janë vetëm zgjatime shqisore? Mjetet teknologjike na bëjnë njerëz më të mirë? Teknologjia konsiderohet jashtë qëllimeve të përdorimit? A mund të konceptohet teknologjia pa përdorimin etikisht të përgjegjshëm? Frika dhe entuziazmi ndaj arritjeve moderne janë faqe të së njëjtës medalje? Këto pyetje po ua lë filozofëve. Mua më …

TEKNOLOGJIA MIMETIZUESE Read More »

Protestuesit triumfojnë, Rama i thotë JO! SHBA-së

Pas 48 orëve tension, të rinjtë protestues realizojnë qëllimin e tyre final, kryeministri dorëzohet Gjergj Erebara Një betejë dramatike mes protestuesve dhe kryeministrit Edi Rama përfundoi pasditen e djeshme me dorëzimin e këtij të fundit përballë kërkesës së protestuesve. Protestuesit kërkuan refuzimin e kërkesën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për pranimin e armëve kimike …

Protestuesit triumfojnë, Rama i thotë JO! SHBA-së Read More »

Një përrallë me ekspertë dhe armë kimike

Lajmi se Shqipëria krenare dhe servile kishte pranuar të bëhej vendi I demontimit të armëve kimike Siriane sipas kërkesës së ShBA-së kaloi sic kalojnë ato lajmet me pikatore, publiku u informua nga media ndërkombëtare, filloi mobilizimi me anë të mediave sociale , por paralelisht filloi trushpërlarja shumë planëshe.Plani moral: Variabli I parë ishte ai moral, …

Një përrallë me ekspertë dhe armë kimike Read More »

Protestuesit poshtërojnë Berishën dhe Bashën

  Mijëra vetë dalin në rrugët e Shqipërisë, dështon përpjekja e politikës për të shfrytëzuar rastin Gjergj Erebara Një protestë popullore kundër qeverisë, që fillimisht u nxit nga Partia Demokratike, përfundoi pasdreken e djeshme me poshtërimin publik të kryetarit historik të kësaj partie, Sali Berisha, dhe kryetarit të ri, Lulzim Basha. Shqiptarët protestuan dje në …

Protestuesit poshtërojnë Berishën dhe Bashën Read More »

Jashtë sezonit

Pranë stendës së botimeve Buzuku, përgjatë këtyre ditëve të Panairit të Librit ,Tiranë 2013 Filed under: Lart & Poshtë, Letërsi Tagged: autore te rinj, Flurans Ilia, jashte sezonit, panairi i librit 2013, proze, roman, shqip

Scroll to Top