Media e lirë

Edhe Osmani shqiptar kollitej fuqishëm në Perandorinë Osmane

Iljasa SALIHU   EDHE OSMANI SHQIPTAR KOLLITEJ FUQISHËM NË PERANDORINË OSMANE Iljasa Salihu Mua si një jo historian dhe si një njeri me kërshëri të lartë për të lexuar libra të historisë, kaherë më shqetësonte një fakt i hershëm historik për shqiptarët. Unë nëpër libra këtë argument e gjeja, por me rrëmbim më kaplonte hutia …

Edhe Osmani shqiptar kollitej fuqishëm në Perandorinë Osmane Read More »

Cila veshje duhet të skandalizojë vërtet Greqinë

Ruben AVXHIU   CILA VESHJE DUHET TË SKANDALIZOJË VËRTET GREQINË   Ruben Avxhiu Sa hipokrit është reagimi i medias greke kundër një futbollisti shqiptar që në faqen e tij në Facebook kishte dalë me një fanellë “të UÇK-së”. Trajtimi i Ergys Kaces sikur të kishte dalë me shenjat e ndonjë grupi terrorist është tipike e …

Cila veshje duhet të skandalizojë vërtet Greqinë Read More »

Pse arsimin?

E c’mund të bëjë qeveria e re? Disa universitete private mund t’i mbyllë. Të paktën ato që ka hapur vetë. Të tjerat, mund t’i lerë të shuhen, teksa nuk ka më regjistrime. Akreditimet mund të bëhen nga kompani të huaja, nga ato që përdorin ata me të cilët duam të barazojmë votën në BE. Në …

Pse arsimin? Read More »

Parlamenti që meritojmë (?)

Parlamenti zgjodhi për kryetar një figurë “të papërlyer”, dritë të pastër e lokomotivë të integrimit, që u propozua nga kryeministri i ri e u votua edhe nga kryeministri i vjetër. Po, është i njëjti që politikisht, donin ta vrisnin me kodin zgjedhor në 2008-ën, e sot, iu tund shkopin para turinjve: “Ligjin, e bëj unë”….

PARABUZUKU (II)

Spekulimet për libra shqip para Mesharit të Buzukut nuk rreshtin – është një patologji e kulturës kombëtariste që të rrëshqasë gjithnjë drejt një pike përtej, ose atje ku të njohurën ta zëvendësojë e panjohura; dhe realen, që na kundërshton me kryeneçësinë e vet, ta zëvendësojë fantazia, e cila ka natyrë plasteline. Historianët e gjuhës dhe …

PARABUZUKU (II) Read More »

Po pastaj..

Sonte teksa kthehesha per ne shtepi, pasi eca 200m ne Tiranen e akullt, nen deboren qe vdiste para se te arrinte trotuarin, vendosa te marr autobusin e zakonshem. Autobusin qe mezi e dalloj ne eshte i linjes time,kjo per dy arsye ajo miopike, por edhe sepse nese e shikon nga larg ballinen e autobusit, aty …

Po pastaj.. Read More »

Per te gjithe shqiptaret qe perdorin termin pederast!

Shume shpesh degjon, shikon, lexon kryesisht burra te cilet etiketojne me fjalen pederast homoseksualet. E para ky term shpreh perpos homofobise, injorance, kjo pasi te pakten ky term vjen nga greqishtja dhe do te thote akt seksual mes nje te rrituri me nje femije (mashkull) apo adoleshenti. Nderkohe qe ky akt ne vetvete mund te …

Per te gjithe shqiptaret qe perdorin termin pederast! Read More »

Scroll to Top