EhhEshte dite diellore por qe te percellin nderkohe qe rend rrugeve te Tiranes ne kerkim te nje raporti mjekesor qe me kerkoi kompania ku punoj .. e kuptova qe tere keto vite per fat te mire apo te keq nuk kisha vajtur te vizitohesha tek qendra mjekesore ku virtualisht jam e regjistruar se banoj ne ate lagje.. dhe serish me marrjen e raportit mjekesor u vizitova virtualisht.. kjo sepse doktoresha vleresoi qe meqe do ikte per pushime nuk do kishte kohe te mblidhte komisionin.. un nderkohe dhe pse e dija shume mire qe nuk eshte e drejte te veprohet keshtu .. cuditerisht nuk protestova.. ndjeva brenda vetes se u shqiptarizova taman.. realisht doja te mbaroja pune me ato letrat burokratike ..dhe kerkeses per 1200 leke te reja perkundrejt raportit iu pergjigja po me te njejten lehtesi.. kjo sepse me mungonte “blloku I bardhe”.. nje ze I brendshem kerkonte fature .. por po ky ze thoshte “ rri rehat merre at cope kartoni e ik “ .. pikerisht ne ato momente qe sfidonin inteligjencen time direkte ne menyre kaq brutale .. ajo qe me beri pershtypje ishte normaliteti I sjelljes se doktoreshes qe me kerkoi fiks 1200 leke as me shume e as me pak ne menyren me legjitime te mundur sikurse te ishte gjeja me normale ne bote.. biles biles u habita pak sepse un kisha kartemonedha 1000 lekeshe e 500 lekeshe.. me tha shko dhe thyeji. E kreva ate detyre dhe I dorezova fiks 1200 leke .. pa marre fature .. ajo sigurisht I futin ne portofol .. dhe une sigurisht bera sikur ishte normale e tere kjo situate.. u largova nga ajo qender mjekesore me nje raport qe me quante te afte per pune.. me tre firma qe nuk e di nga I gjeti e me vulen perkatese.. Ishte hera e pare qe u paraqita aty..mbase dhe e fundit. U largova me nje ndjesi te cuditshme..dhe e kuptova qe isha bere pjese e sistemit..dhe nuk e kuptova perse ne largim e siper I thashe doktoreshes “pune te mbare” ..

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Scroll to Top