FLATRA

Në teorinë e kaosit, “efekti flutur” është metafora që shpjegon varësinë nga kushtet fillestare – Edward Lorenz pat sjellë shembullin e një tornadoje diku në Texas, që merr pikënisje nga një flutur që përplas krahët, diku në Brazil (*).

strange attractorJean Baudrillard na fton ta përfytyrojmë efektin në kah të kundërt: një tornado diku në Texas që përfundon me rrahjen e krahëve të fluturës diku në Brazil (Cool Memories, IV).

Ta çojmë pra edhe më tej këtë fantazi: vala goditëse e bombës atomike në Nagasaki, kur mbërrin në brigjet e ShBA, merr trajtën e një afshi të ngrohtë dhe mbytës, që del përmes grilës së metrosë dhe ia fërfëllon flatrat e fustanit Marilyn Monroe-s, në filmin “Seven Years Itch.”


(*) Çuditërisht, imazhi i mësipërm, që paraqet grafikisht një “strange attractor” të Lorenz-it për vlerat ρ=28, σ = 10, β = 8/3 (marrë mekanikisht nga Wikipedia), ka edhe ai pamjen e një fluture. 

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.