Historia e letërsisë perse në shqip

Fondacioni kulturor “Saadi Shirazi”, përktheu dhe botoi në gjuhën shqipe librin “Historia e letërsisë perse” të autorit iranian Ahmed Tamimdari.

Historia e letërsisë perse

Historia e letërsisë perse

Botimi i këtij libri bëhet me rastin e shpalljes të vitit 2009-të nga ana e Unesco-s si viti botëror i gjuhëve. Duke pasur parasysh kapacitetet e pranisë dhe të kaluarës të letërsisë perse në trojet shqiptare, ky libër do të shërbejë si një burim i përshtatshëm për të interesuarit dhe hulumtuesit shqipfolës të rajonit.

Libri në fjalë u përkthye nga Abdullah Rexhepi, student shqiptar që vazhdon studimet për doktoraturë në gjuhë dhe letërsinë perse në Iran. Redaktimi i librit është bërë nga prof.dr Jorgo Bulo, një nga figurat më të shquara të gjuhës dhe letërsisë shqipe.

Në parathënie të këtij libri të drejtorit të fondacionit kulturor “Saadi Shirazi”, Shahrouz Falahatpisheh thuhet: “Letërsia perse është një thesar i madh dijesh dhe njohurish. Kjo letërsi ka mundur më së miri që të ruajë mësimet e saj dhe ti përcjellë ato te popujt, te kulturat dhe qytetërimet e tjera botërore”.

Në shumë vende të botës edhe pse s’ka pasur ndonjë institucion kulturor iranian, që të përkthente, të botonte dhe të promovonte vepra nga letërsia perse, u vu re se shumë prej veprave të letërsisë iraniane ishin përkthyer dhe botuar, në mënyrë të vullnetshme dhe të vetvetishme, nga intelektualët dhe nga elita kulturore së shoqërisë së vendeve përkatëse.

Letërsia perse është e njohur edhe në Shqipëri; shoqëria dhe kultura shqiptare e kanë njohur këtë letërsi para më shumë se gjysmë shekulli. Vepra të letërsisë perse si “Gjylistani dhe Bostani” i Sadiut, pjesë të zgjedhura nga “Shah Nameja” e Firdeusit, “Rubairat” e Omar Khajamit në këtë vend janë përkthyer dhe botuar në mënyrë të vetvetishme.”

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Scroll to Top