Postimet më të fundit

THIRMËNI ARVANIT
nga Tannhäuser Lexoja këto ditë librin e Bardhyl Demirajt Shqiptar dhe Shqa, dhe mora një kënaqësi kur pashë se na ka lexuar[...]
EDHE NJË HERË “GËZUAR E TUNGJATJETA!” PËR ERIC HAMP-IN!
nga Eda Derhemi  Këtë shkrim e kam shkruar më 2009, plot dhjetë vjet më parë, dhe botuar po atëherë në[...]
DETI QË THAHET
“Mëmëdhe quhetë toka/ku më ka rënurë koka,” shkruante dikur Çajupi, për të vazhduar me vargjet që ia njohim të gjithë.[...]
HISTORIANËT DIGJITALË
Elidor Mëhilli (2019) shpreh në artikullin e tij të fundit një tezë interesante mbi periudhën e ashtuquajtur të izolimit në[...]
SHKRIMTARI GREK KONDOLEON PËR Z. SHYTI
Fjala e shkrimtarit të njohur grek Manos Kondoleon, mbi librin e Ardian Vehbiut “Ndërhyrjet e z. Shyti dhe “Kusuret e[...]
MUZGU I SZUKALSKIT
Këto muaj, rrjeti Netflix po transmeton një film dokumentar kushtuar artistit polak Stanisław Szukalski (Struggle: The Life and Lost Art[...]
DOKUMENTE PËR HISTORINË, APO HISTORI PËR KONSUM?
nga Sokol Çunga* Shënime pas leximi të botimit: Maks Velo, jetë paralele (Sipas raporteve të Sigurimit të Shtetit). Dokumentet sekrete[...]
MALCOLM DE CHAZAL – POEMA AFORISTIKE (II)
Zoti Dhe Djalli Kur Bien Bashkë Japin Histerinë. Që Gjithçka Të ketë Peshë Hapësira Nuk ka. Makina E nxjerr Gjithë[...]
LETËR ÇDO DJALI E BURRI NË SHQIPËRI
nga Blerim Gjonpalaj Përpara disa muajsh u ndodha në një taksi në Tiranë, duke biseduar me shoferin. Më pyeti nëse[...]
PREMISAT E RREME TË NJË TEZE
nga dr. Kristaq V. Jorgji Studjuesja Elena Kocaqi është bërë e njohur kohët e fundit për qëndrimet e saj atdhetare[...]
VEPËR E KËPUTUR
Diskutimi për poemën e Kadaresë – po e quaj sërish “Pashallarët” për hir të shkurtësisë – gjithnjë i tejkalon caqet[...]
MUSINE KOKALARI DHE PËRMBYSJA E SË DREJTËS ZAKONORE
Me rastin e 102 vjetorit nga Agron Alibali   Në vend të hyrjes Më kishte mbetur në mendje imazhi i[...]
ALEANCAT POPULLORE
nga Arjan Shahini Rezultatet aktuale të procesit të vetingut në sistemin e drejtësisë dhe numrin e madh të personave që[...]
POEMA ME NJË LEXUES TË SHPALLUR
nga Ilir Yzeiri Poema « Në mesditë Byroja Politike u mblodh » e Kadaresë është një nga veprat më të shënuara sa[...]
BATUTA E POLITIKANIT (III)
Edhe dialogu, edhe debati, e parakuptojnë konfliktin – por të ideve; batuta e zhvendos këtë konflikt te personat palë në[...]
RREZE SHPRESE NË PUSIN E PESIMIZMIT
nga Blerim Gjonpalaj “Çohu Besmir”, i thërret Agroni vëllaçkos me të cilin ndan një shtrat, jo një shtrat të zakonshëm[...]
BATUTA E POLITIKANIT (II)
Ngaqë është e shkurtër dhe kompakte, batuta, përfshi këtu edhe batutën e politikanit, mbahet mend lehtë dhe mund të përcillet[...]
BATUTA E POLITIKANIT (I)
Kur Ronald Reagan-i filloi punën si President i SHBA-ve, gazetarët dhe vëzhguesit që ndiqnin konferencat e tij për shtyp vunë[...]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.