Postimet më të fundit

Zhvillimi i letërsisë në Iran
Patrick RINGGENBERG   ZHVILLIMI I LETËRSISË NË IRAN[1] Patrick Ringgenberg Histori Para ardhjes së Islamit, poezia dhe traditat ishin kryesisht[...]
KUJTESË DHE LUFTË
nga Mikaela Minga dhe Salian Çullhaj Ka shumë mënyra si ngjarje historike që kanë lënë gjurmë të thella në kujtesën[...]
Komunikimi i kryepolitikanit me njerëzit e thjeshtë kërkon art
Prof. dr. Eshref YMERI   KOMUNIKIMI I KRYEPOLITIKANIT ME NJERËZIT E THJESHTË KËRKON ART Fyerjet janë të palejueshme në gojën[...]
BURRAT E SHTETIT
“Veproi si burrë shteti!” — dëgjohet në mejhanet mediatike (“portale”), tek editorialet e shkruajtura nxitimthi, tek akademikët me ambicie të[...]
Të jetosh me Omerin!
Dr. Mustafa BAJRAMI   TË JETOSH ME OMERIN! Mustafa Bajrami Omer el-Faruk, është njëri ndër fytyrat më markante në histori.[...]
LUFTA E AUTORIT PËR VËMENDJE
Po shihja disa artikuj të studiuesve shqiptarë e të huaj për korrupsionin në Shqipëri dhe më ra në sy se[...]
KADILERË NGA HALLI
Me një sprovë të botuar në FB, Dritan Shano prezantonte një koncept që më duket me vlerë për të shkoqitur[...]
NJË NATË ME GIACOMETTI-N
Nuk kisha besuar ndonjëherë (për shkak të fondeve të rëndësishme të sigurimit që kërkohen) se një muze i vogël i[...]
Qëndresa e shqiptarëve ndaj terrorit dhe dhunës shtetërore serbe në Kosovë e Sanxhak në mes dy Luftërave Botërore
Ismet AZIZI   QËNDRESA E SHQIPTARËVE NDAJ TERRORIT DHE DHUNËS SHTETËRORE SERBE NË KOSOVË E SANXHAK NË MES DY LUFTËRAVE[...]
NUK JANË TË GJITHË NJËSOJ
 nga Holta Ymeri E thotë shpesh Edi Rama “nuk jemi të gjithë njësoj”. Jam shumë dakord me të, sepse historia[...]
Peshkopia, qyteti në agoni
Bujar M. HOXHA   PESHKOPIA, QYTETI NË AGONI Bujar Hoxha Qyteti i ngjan një përshkrimi të Markezit… Rrugët, pluhuri, njerëzit,[...]
MODELE ELITASH TOTALITARE
Cave do t’ju kujtohet, nga 1984-a e Orwell-it, se anëtarëve të kupolës së partisë (“members of the Inner Party”), si[...]
Një libër i harruar për marrëdhëniet amerikano-shqiptare
Dr. Muhamed MUFAKU*   NJË LIBËR I HARRUAR PËR MARRËDHËNIET AMERIKANO-SHQIPTARE Shqipëria dhe ShBA në arkivat e Washingtonit Këto ditë[...]
VEZË ME TRI TË VERDHA
Mbiemri VERDHË, I/E, në Fjalorin e Gjuhës së Sotme Shqipe të vitit 1982, vjen me një grup kuptimesh të figurshme[...]
Shkrirja e elementit estetik dhe e atij filozofik në poezinë e Khajamit
Anton PAPLEKA   SHKRIRJA E ELEMENTIT ESTETIK DHE E ATIJ FILOZOFIK NË POEZINË E KHAJAMIT[1] Anton Papleka Në krye të[...]
POEZI SHQIP NË TORONTO
nga Ajkuna Dakli ( Përshtypje nga Griffin Poetry Price Readings Ceremony – Toronto 2019) E çuditshme ndjenja që të shkakton[...]
Shakaja serioze e një ambasadori
Prof. dr. Eshref YMERI   SHAKAJA SERIOZE E NJË AMBASADORI Eshref Ymeri Para do kohësh, në njërën nga faqet e[...]
FLOKË QË ZURI TELI ME GJEMBA
Ndodhia e një vajze mes kufijsh dhe emigrimit  nga Ermelinda Xheza   Sipas një pohimi të filozofes italiane Adriana Cavarero,[...]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.