Per te gjithe shqiptaret qe perdorin termin pederast!

Shume shpesh degjon, shikon, lexon kryesisht burra te cilet etiketojne me fjalen pederast homoseksualet. E para ky term shpreh perpos homofobise, injorance, kjo pasi te pakten ky term vjen nga greqishtja dhe do te thote akt seksual mes nje te rrituri me nje femije (mashkull) apo adoleshenti. Nderkohe qe ky akt ne vetvete mund te emertohet homoseksual, as sesi te qenit homoseksual nuk mund te emertohet me pederast ne momentin qe ky akt kryhet me pelqimin e dy meshkujve qe jane ne moshe madhore. Realisht sipas antropologeve kur stigmatizohet nje kategori e caktuar sociale apo me sakte kur perdoren legjenda glorifikuese te nje parimi te caktuar moral, kjo ndodh sepse ky fenomen eshte I mireperhapur ne shoqeri. Sigurisht dhe ne Shqiperi kjo klase sociale me orientim homoseksual ka ekzistuar, dhe pse jo ne rrethana si ato te komunizmit pershembull me ortodoksine morale eshte sforcuar qe te ndrydhet dhe te kete zyrtarisht nje orientim hetero. Nga ana psikologjike pa perjashtuar ketu dhunen ndaj grave, pikerisht per hir te sfrustrimit te brendshem, ky orientim i vene ne praktike me ane te dhunes psikologjike gjen vend akoma dhe ne shoqerine e sotme. Eshte normale qe ne menyre qe nje shoqeri e caktuar te ndryshoje do te duhet te kalojne shume breza pervec kritereve te tjera te reformimit ten je shoqerie, por mendoj se te pakten sot, me e pakta qe mund te beje kjo shoqeri eshte te filloje emertimin e kesaj kategorie me termin e duhur. Pra hiqeni nga fjalori fjalen pederast, e dime qe jemi shoqeri homophobe dhe krenare per te qenit hetero ( thua ti se ka ndonje krenari ketu) por na kurseni terminologjite injorante qe mbjellin dhe me shume vrer ne shoqeri kundrejt kesaj klase sociale!

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Scroll to Top