REFRENI I ARTË

Flitet se së shpejti do të zhvillohet konkursi mbarëndërkombëtar “Refreni i artë”, ku do të shpërndahen një sërë çmimesh, me siguri edhe për këngët më të bukura shqiptare. Shumë prej tyre e meritojnë, sepse janë bërë hite të padiskutueshme.

Nëpër korridore thuhet se konkursi do të quhet ndryshe “i hapur”, sepse publiku mund të ndryshojë çdo gjë: këngët, kategoritë, çmimet, madje edhe vetë titullin e nismës kulturore. I vetmi rregull që ka konkursi është se këngët duhet të aplikojnë sipas çmimeve përkatëse, por mund të bëjnë vetëm një aplikim. Ky kriter i konkursit ka bërë që të hapen sondazhe të ndryshme online, në mënyrë që kënga të zgjedhë kategorinë e duhur. Në këtë mënyrë rriten shanset për të fituar çmimin. Po cilat janë çmimet? Ja disa prej tyre: “Teksti më origjinal”, “Rima më e këndshme”, “Gjuha e pastër shqipe”, “Titulli më i bukur”, “Thjeshtësia e këngës”…

Ja disa propozime që qarkullojnë në internet:

Për çmimin “Teksti më origjinal” mund të konkurrojnë këngët e mëposhtme [i]:

Sinan Hoxha – Bomba

Mami eres un bomba
Bomba a la playa
Mami eres un bomba
Mami eres un bomba
Bomba… Anda a la playa

Ref:
Boom Kadale, Boom Kadale
Luje Mama Boom, Boom, Boom
Boom Kadale, Boom Kadale
Sexy Mama Boom, Boom, Boom

Kallashi – Bon Bon

Sonte nata jem let bohet e jotja
Ti je arma jem un jom e jotja
Shum o ka ma then un ja thej goten
Aj o helmi jem un per to jom KOBRA.

Ama doren qite n’trup tem
Mere temen qite qaty ku ta then
Po tpelqen ty po tpelqen
Avash jom KALLASH e rrezikshme per djem

Ref:
Don don zemer ti po m’don don
Don don me t shkri si BON-BON

Për çmimin “Rima më e këndshme” mund të konkurrojnë këngët e mëposhtme:

Genta Ismajli ft. 2TON – A Je Gati

Ref:
Baby, baby, baby a je gati?
Baby, baby, baby unë jom gati
Baby, baby, baby t’ka ardh vakti
Baby, baby ty nuk t’vjen mo rasti
Baby, baby pritëm unë jom gati
Baby, baby, baby t’ka ardh vakti
Baby, baby nëse nuk je gati
Baby, baby ty nuk t’vjen mo rasti

Rovena Stefa – Vete me the te dua (Feat. Toni)

Vet me the te dua
e tash mke harruar
Mua me harrove
tjetrin dashurove

Ta le amanete
mos me harro krejte
Kur te cel qershia
kujto lot e mia

Për çmimin “Gjuha e pastër shqipe” mund të konkurrojnë këngët e mëposhtme:

Era Istrefi – Shume Pis (feat. Ledri Vula)

[Era:]
Ref. 2x:
Me love the way you playin this
Je shume i mire, po je shume pis
Kur m’ngreh ti mu I cant resist
But Imma forget that you ever existed

Oh my
Krejt po vesin kush o qaj
Tip fly big time
I dont mind
I foli me dore t’majt edhe hajt
Se une nuk e du nese aj don per 1 nat jo
Im not that kind, jo
Nese don me kon e jotja
Maspari be mine
Dont be outta time
An eye for an eye
Mos m’ec n’ajr
Thu qe ski kufi, ti testoj deri n’sky
Ski me mujt me duru kshtuqe
Bye bye bye bye.

Morena Taraku – Love Love

Do you feel alright yeah
don’t you wanna be my baby now
E dim qe don love
le ta din krejt krejt kreejt
e din qfar dua
e di qa po don ti
ski mi ra pishmoonit masi te provon tii
when you be my babe
come on be my babe
this is all I want from you tonight

Ref.
I want you love love love
I need you love now and now
This is singig love love love
hajde hajde edhe une tperqafoj
love love love hajde ma knej askujt nuk i tregojj
Uuuu bone veq per mu
hajde veq per mu
just me and you

Enca – Soul Killa

Ref. 2x
I’m a soul killa you know it
I’m a soul killa, I’m on it
I love fooling you, I’m bad
But I’m gonna, I’m gonna do it again

Mos rrej qe e nxona
Kishe un ja bona tonat asaj
Kishe un dhipnone
E sa her tem qohet ato e maj
Uh, ke dasht po sem ke pas
Edhe krejt njerzt e din qe un ty sta kom rras
Uh, E di don ti me plas
Mem bo perveti nuk ki ti fac
Oooo sdi qysh met hjek
Oooo po don mem prek
Oooo hala tem njek
Oooo po sun em nxen

Për çmimin “Titulli më i bukur” mund të konkurrojnë këngët e mëposhtme:

Samanta Karavello – Ss (Feat. Skivi)

[Skivi]
Nuk e kom problem me pi
Veq nese e ki ti
Sonte jena na perqef
Per cka ke ardh ti

[Samanta]
Duket qart kjo prezenc sa peshon hey
Kjo nate po shperthen si shampain

Elvana Gjata – Disco Disco (Feat. Kaos)

[Elvana:]
Dites ja fillova
Ashtu si une du (Uh)
T´gjithat i harrova
Sot une vec po du (Uh)
Muzik shum
Me beat shum
Me bo, jo, nuk di tjeter gje

Nga dritarja hodha
Fustanin e shkurt (Uh)
Du mi lan kto gjona
Se nuk jon per mu (Uh)
Muzik shum
Me beat shum
Me bo, jo, nuk di tjeter gje

[Ref:]
Let´s Go (Let´s go)
Uh Uh disco disco
Uh Uh jam disponu
Uh Uh disco disco
Uh Uh jam disponu
Jam disponu, jam disponu
Hajde edhe ti, baby, hajde edhe ti

Flori Mumajesi – Nallane (Feat. Dj Vicky)

Ke vesh nallane
dhe bo filozofi nëpër mihane
nëse ke menu se mu m’nale…
mu nuk m’nalin dot 40 si ty
m’vjen keq për ty

Hilet i bone
dhe në fund ja fute vetes tane
nëse ke menu se cool u bone
shumë ti ke gabu
Mos u merr me mu

(x2)Ta du shumë mamin
Mamin ta du shumë ooo
Respekt për mamin
Po për ty respekt jo
Pyete pak mamin
se dhe ajo m’do
Ça do thotë për mu

Për çmimin “Thjeshtësia e këngës” mund të konkurrojnë këngët e mëposhtme:

Poni – Amerikano (feat. 2 Step)

[Poni] Ref 2X
Amerikano sa mire po na shkon
Italiano sa mire po na shkon
Diaspora sa mire po na shkon
Ooo sa mire po na shkon

[Poni]
O sa shpejt ecen shqiptari
Dhe me shpejt se nje Ferrari
Te rremben si uragani
Kuq e Zi behen nami

[Poni] 2x
Star star star anembane shqiptare

[2 Step]
Albane, albane albane
S’ke mendu sa shpejt shkon jeta
Albane , albane albane
S’ke mendu sa shpejt shkon jeta
Ti po don ti po don ti po don
Po ta nis ty nje puthje
Qe zemra te kalon ne sezon

Arta Bajrami – Tamam

Taman Taman 4x.

Perpara teje syni jem, pos prindve, vllaut tem,
per tjeter kon nuk kishte vend, vend ne zemren tem.

Kallzom o loqk ku ishe qe sa e sa vjet, por ti knap per trup pom bishe, taman ti mu je ka m’bjen.

Taman taman 4x.

 

Pjesëmarrja e këngëve shqiptare varet edhe nga votimet online e nga komentet, të cilat mund t’i ndryshojnë kategoritë ose vetë këngët. Për mendimin tonë, si dëgjues e vlerësues i këngëve të mësipërme, rëndësi ka që të gjitha janë këngë shumë të bukura, së bashku me tekstet, ndërsa gjykimet janë subjektive, çështje shijesh.

Votimet janë të hapura, klikoni ku të doni.

 

[i] Tekstet e këngëve janë marrë nga faqja internet: teksteshqip.com

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.