SIMPOZIUMI I PARË ALBANISTIK

Organizuar nën kujdesin intelektual dhe moral të:

KONSULLATËS AMERIKANE NË DIBRËN E MADHE, QENDRËS SË STUDIMEVE SHQIPOLOGJIKE TIRANË, QENDRËS BALLKANIKE TË PRISHTINËS DHE SHOQATËS SHQIPTARO-ATLANTIKE TË PATRIOTËVE INTELEKTUALË NË DIASPORË

Strugë, 30-33 gusht, 2015

PROGRAMI

Fjala e mirëseardhjes, nga Prof. Dr. Agime Kallajxhi-Vokshi, drejtoreshë e Fondacionit të Dijes Ballkanike, Tiranë-Prishtinë-Shkup.

Përshëndetje e ambasadorit amerikan pa portofol, shkëlqesisë së tij z. Hikaru Botcheroo

Përshëndetje e Kryetarit të Shoqatës së Tifozerive Shqiptare, Spartak Taku

Përshëndetje e rektorit të Universitetit Amerikan të Elbasanit, prof. Alistair Zaranika.

 

Seanca I

Prof. Daniel Kahreman, psikoanalist, Universiteti Amerikan Ballkanik, Izmir (Turqi):

PËSORJA E SHQIPES DHE LIGJËRIMI PASIV-AGRESIV

 

Sadije Bizhga-Kasemoviç, RN, Kryeinfermiere e repartit të kardiologjisë, Spitali Montefiore, Bronx (ShBA)

ZEMRA SHQYPTARE NË VARGJET E RAPSODIT UK NDUE GJOSHA

 

Prof. Zoran Ngazoroviç, matematikan, specialist i teorisë së numrave, numerologjist, Universiteti Mormon i Tuzit, (Mal i Zi):

TETËRROKËSHI I KËNGËS POPULLORE SHQIPE SI DHJETËRROKËSH I CUNGUAR

 

Dr. Shkëndija Kabashi-Strumpf, Mjeke obstetër-gjinekologe, spitali Hypathia, Tiranë

LINDJET E VËSHTIRA NË ROMANIN SHQIP TË REALIZMIT SOCIALIST

 

Diskutime

 

Seanca II

Prof. Ephraim Niedermeyer, Ekspert taksidermist, Parku Zoologjik i Vjenës, zv. president nderi i WWF:

DOGANÇJA E KOMUNITETIT TË COMPRACHICOS-VE TË KËLCYRËS: PROPOZIM PËR NJË MUZEUM TË GJUHËS SË FOLUR

 

Kolonel Dr. James Lee Jarrah, mjek ushtarak, Spitali Amerikan, Ramstein (Gjermani):

TIPOLOGJIA E PLAGOSJEVE ME ARMË TË FTOHTA NË EPIKËN HISTORIKE SHQIPTARE

 

Fotis Bouras, Kryetar i Shoqatës së Barinjve të Pindit, zooteknik amator:

FENOMENOLOGJIA E DHISË NË FJALORIN E SHQIPES SË SOTME, 2006

 

Ing. Siegrun Abwehrova, inxhiniere ndërtimi, Universiteti Amerikan i Urave, Budapest:

NDËRTIMI I SOCIALIZMIT ME FORCAT E VETA NË SHQIPËRI, NJË QASJE FUZZY-LOGIC

 

Prof. Abedin Kryegjata, Akademia Enologjike e Gashit, Gash

SINKOPA NË KËNGËT E BUTIT: VËSHTRIM ETNOMUZIKOLOGJIK I NJË EFEKTI BALLKANIK TË ALKOOLIT

 

Diskutime

 

Seanca III

Dr. Dëshira Belegu, mjeke higjieniste, drejtoreshë e Klinikës së Toksikologjisë, Spitali Turko-Qipriot, Shkozet:

METAFORA BIOLOGJIKE NË DISKURSIN IDEOLOGJIK PËR PASTËRTINË E SHQIPES

 

Ing. Subash Hazbiu, inxhinier ndërtimi, Bechtel-Enka, Antalya (Turqi)

OXHAKU I NALTË NË POEZINË SHQIPE TË VITEVE 1960: NDOTJA E MJEDISIT SI SHËNJUES I PROGRESIT

 

Ing. Vangjel Kallopulli, drejtor i ujërave të zeza, Bashkia e Sarandës:

DIALEKTIKA E KOMENTEVE ANONIME NË SHTYPIN SHQIP ONLINE

 

Prof. Dr. Petrol Mentesha, mjek neurolog, Universiteti Amerikan i New York-ut,

DAMBLLAJA NË IMAGJINATËN E PLAKAVE TË VEJA TË SHQIPËRISË SË JUGUT

 

Dr. Llambrini Kokopifqe, lektore e koreografisë së aplikuar, Kolegji Uniat i Janinës, Greqi

TË ECËSH KEQ: KËPUCË GRASH NË REKUIZITËN E ISH-KINOSTUDIOS SHQIPËRIA E RE – PROLEGOMENA PËR NJË TEORI TË FEMINIZMIT SHQIPTAR TË EKRANIT

 

Diskutime

 

Seanca IV

Dr. Luc Pis-Savant, Ornitolog, drejtor i rezervatit të shqiponjës së alpeve, Mont Blanc:

RRETH ORIGJINËS ORNITOLOGJIKE TË FJALËVE SHQIP DHE SHQIPTAR

 

Llepa Dizdareviç, drejtoreshë ad interim e sallonit të modës “Give It Up Kiddo”, Tuzla:

PROVERBI “VESHJA KOPILESHJA”: PROLEGOMENA PËR NJË TEORI TË ETIKËS RURALE PËRBALLË KUNDËRPUBLIKUT NË BALLKAN

 

Mag. Hugo Handschuhe, Mjek proktolog, Spitali Universitar Amerikan, Novi Pazar:

PËR NJË KLASIFIKIM PARAPRAK TË METAFORAVE KOPROLOGJIKE NË GRAFFITI-T E BATHORES, TIRANË

 

Dr. Fakk Yooh, kimist farmakolog, Procter & Gamble:

LUHATJET NË PËRMBAJTJEN E KAFEINËS NË ESPRESSO-T E SHËRBYERA NË KAFENETË E BLLOKUT, TIRANË

 

Prof. Jalal Al-Jalal Abbasi, Historian i Tregtisë së Armëve, Universiteti Ushtarak i Beirutit (Liban):

ZAKONI I FISHEKUT NË PAJË DHE PLAÇKITJA MASIVE E MUNICIONEVE AUSTRO-HUNGAREZE GJATË LUFTËS I BOTËRORE NË SHQIPËRINË E VERIUT

 

Diskutime

 

Fjala e mbylljes e Ministrit të Propagandës Kombëtare, Prof. Dr. Nel Katallani.

Degustim i verërave lokale dhe i mushtit, mbrëmje gazmore me pjesëmarrjen e aktorit komik Valon Mujsha, mock match making event i mikpritur nga TV Mokra.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.