Zoti kryetar i Bashkisë!

Zoti kryetar I bashkisë,
E dimë mirë se nuk jetojmë në një kryeqytet normal Europian ku procesi I inspektimit të bashkisë mund të kryejë në mënyrë proaktive nga vetë punonjësit e ketij departamentit përkatës te bashkise, e dimë se është luks për ne.

Por nuk arrijmë të kuptojmë se si edhe në rastet kur janë vetë qytetarët që denoncojnë keto ndërtime pa leje, keta efektivë nuk marrin masa. Këtyre qytetarëve nuk u kthehet asnjë përgjigje, injorohen në mënyrë të pa shpjegueshme pavarësisht se ata mund tu kenë marrë në telefon apo dërguar emaile me fotot e këtyre ndërtesave të paligjshme në lulëzim duke indikuar dhe adresën e saktë apo identitetin e abuzuesit.
Un zoti Basha nuk e kuptoj edhe deklaratën tuaj te fundit ku thoni se këto ndërtesa nuk do të legalizohen. Piksëpari kjo nuk nënkupton se këto të fundit nuk do te prishen.
Un zoti Basha nuk e kuptoj se përse duhet të lejohet procesi I ndërtimit pa leje deri ne fund te mbarimit te ndertimit apo thuajse fundit të ndërtimit të këtyre ndërtimeve pa leje?
Përse duhet që qytetarë të shumtë të zgjohen me zhurmën e matrapikut për nje kohë të pacaktuar me ditë të tëra, kush I dëmpshpërblen për këto kosto ?
Le të presupozojmë se do ti shembni këto ndërtime pa leje, më thoni pak përse qytetarët duhet të durojnë sërish ndotjen akustike e mjedisore përreth tyre me pluhurin që do I kaplojë kur këto veprime do të bëhen pikërisht si pasojë e papërgjegjësisë suaj?
E fundit zoti kryetar I bashkisë ka të bëjë me dëmin ekonomik, le ta marrim të mirqenë se ju do i shembni këto ndërtime pa leje, më thoni pak përse lejoni që burime financiare të shkojne dëm në këtë mënyre?

Un si qytetare kërkoj që: Së pari të penalizoni jo vetëm me heqje nga puna por dhe me gjykim dhe marrje masash ne baze te rregullores ( që besoj se ju do ta keni) ata që abuzuan ne mënyrë active ( duke marre leke) apo passive duke mbyllur një sy.
E dyta marrje masash direkte që këto ndërtime jo vetem të shemben por çdo veprim I tillë I ardhshëm të penalizohet që në fillesat e tij!

Nëse jo, duke parë se në këtë vend nuk ka drejtësi, duke ditur se I vetmi mjet ndëshkues I qytetarëve ndaj jush është vota, ju siguroj se nëse nuk merrni masa, nuk do keni te humbura vetëm zgjedhjet locale që do bëhen pas dy vjetësh por dhe ato të përgjithshmet ku ju tashmë pretendoni se do riktheni të djathtën në pushtet!

P.S Në protestën e organizuar dje kundër ndërtimeve pa leje këto ishin fjalët që I thashe kryebashkiakut, pasi ridëgjuam me anë të regjistrimeve të bëra premtimet e kryebashkiakut të sotem në fushatën e 2011.

Leave a Comment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Scroll to Top